Opony wielosezonowe – wady i zalety

O konieczności wymiany opon na takie, które dostosowane są do panujących akurat warunków atmosferycznych koniecznie musi pamiętać każdy kierowca. Standardowo wyróżniamy dwa rodzaje opon: letnie i zimowe. Są one produkowane z mieszanek gumowych o różnych właściwościach, przez co zupełnie inaczej zachowują na drodze; jazda na oponach letnich w okresie zimowym i odwrotnie może być nawet niebezpieczna.

                W ciągu ostatnich lat coraz większą popularność na rynku zdobywają opony wielosezonowe. Jak łatwo można wywnioskować, mają one stanowić uniwersalne rozwiązanie pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie są one warte swojej ceny. Wieloletnie testy pokazują, że opony te rzeczywiście wykazują pośrednie cechy pomiędzy tymi tradycyjnymi. Są one dopuszczone do użytku w Polsce i na pewno pozwolą nam na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na corocznych wymianach opon.

                Jak mówi przysłowie – jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Oponom wielosezonowym na pewno nie można odmówić uniwersalności i wygody. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie będą one zachowywały się na drodze w danych warunkach atmosferycznych tak dobrze, jak letnie lub zimowe.