Rozrząd – co ile wymieniać?

Żaden silnik spalinowy nie mógłby działać poprawnie, bez paska lub łańcucha rozrządu. Jest to element który – mówiąc w skrócie – koordynuje działania wszystkich innych części silnika. Równocześnie w czasie swojej pracy jest nieustannie narażony na wiele szkodliwych dla niego czynników, przez co ulega naturalnemu zużywaniu się. Wymiana rozrządu w samochodzie to rzecz, którą trzeba wykonywać od czasu do czasu; warto o tym pamiętać, bowiem w przeciwnym wypadku straty mogą być naprawdę duże.

                Zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany rozrządu w samochodzie są zwykle podawane przez producenta. Mówiąc ogólnie, czynność tę powinno się wykonywać co 100 – 200 tysięcy przejechanych kilometrów. Jeśli samochód jest stosunkowo mało użytkowany, to rozrząd i tak powinien być wymieniany co 3-4 lata.

                Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – awaria rozrządu nierzadko jest katastrofą dla całego silnika. Warto zatem o tym pamiętać, bowiem jest to stosunkowo prosta rzecz, dzięki której unikniemy całego mnóstwa problemów.