Samochód – benzyna czy gaz?

Rodzaj napędu należy do kluczowych cech, na jakie należy zwracać uwagę w czasie wybierania dla siebie samochodu. Ma to ogromny wpływ zarówno na koszty utrzymania takiego pojazdu, jak i jego awaryjność czy po prostu wygodę w codziennej jeździe. Bardzo wielu ludzi waha się pomiędzy tradycyjnym napędem benzynowym a instalacją gazową.

                Za instalacją gazową przemawiają rzecz jasna kwestie ekonomiczne – ceny gazu są znacznie niższe niż benzyny, zatem utrzymanie takiego samochodu powinno być o wiele tańsze. Często są to jednak tylko pozory. Przede wszystkim, samo zamontowanie takiej instalacji jest dość kosztowne; należy zatem odpowiedzieć sobie, czy taki wydatek prędko się nam zwróci. Tańsze instalacje, wykonane w niewłaściwy sposób mogą być dość awaryjne, a czasami nawet groźne dla użytkowników. Sama ich naprawa często jest znacznie droższa, niż w przypadku silnika benzynowego.

                Samochody na gaz mają swoje zalety, i nie da się temu zaprzeczyć. Należy jednak pamiętać również o ich wadach, które często sprawiają, że standardowy silnik benzynowy – mimo wyższych cen paliwa – jest lepszym rozwiązaniem.